کوثر - کوثر - نجف ... کوثر به گوشم

هیچ‌کس را جز یاران حسین راهی به‌سوی حقیقت نیست..."شهید سیدمرتضی‌آوینی"

شهر خدا... خامنه ای ماه خداست...
نویسنده : کوثر به گوشم - ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳۸٩
 

اللهم رب شهر رمضان

 شهرها همه در ظرف مکان جای ندارند، خداوند مهربان، درعالم شهری دارد که در ظرف زمان قرار یافته‌است.. امر واجب از امر مستحبی با فضیلت‌تر و دلنشین‌تر است. و الا شما می‌توانید تمام سال را روزه بگیرید اما چرا صفای رمضان را ندارد؟ اگر کسی فکر می‌کند این مهمانی اگر اختیاری بود بهتر می‌بود، هنگام وداع با رمضان بیاید و جلوی اشک و آه روزه‌داران و مهمانانِ اجباریِ خدا را بگیرد..

دل هزارسو و هرزه‌ای که ما داریم، کی به این فراست و فراعت می‌رسد که بتواند زیبایی رمضان را ببیند؟.. راه عملی برای افزایش بهره‌وری رمضان، رعایت آداب روزه‌داری است.. ادب یعنی توانایی مقابله با هوای نفس و ایستادن در برابر دل‌بخواهی‌هایی که هر لحظه از آدم، راحتی خودش را می‌خواهد و به یک سازِ خودخواهانه‌ای انسان را می‌رقصاند...وقتی قرآن را با صوت دلنشینی بخوانیم و یا در پایان نماز با تعقیبات، نماز را با چند دعا بدرقه کنیم، آدم با ادبی خواهیم بود.. تنها راهِ راحت برای به دست آوردن اخلاص، عاشقی است...

این‌ها قسمت‌های کوتاهی بود از کتاب شهر خدا نوشته استاد علی‌رضا پناهیان

من پارسال اواخر ماه مبارک این کتاب را خواندم و همه‌اش حسرت خوردم که چرا زودتر این کتاب چاپ نشده بود و من زودتر نخریده بودم و زودتر نخواندمش تا کمی، فقط کمی هم شده بیشتر از مهربانیِ خدا بفهمم و زودتر از این‌ها در زیر باران رحمت خدا چترم را جمع کنم تا دانه دانه باران رحمت خدا بتواند ببارد روی صورت و چشمان و لبهایم تا جز از معرفتِ مولایم علی نبینم و نگویم...

______________________________________

پ.ن:

١- راه کارهای عملی برای داشتن رمضانی خدایی از زبان حضرت امام خمینی را حتما بخوانید وگرنه از کفتان رفته

٢- این متن عالی را هم بخوانید، حسین قدیانی در قطعه 26 نوشته‌است: خامنه‌ای “ماه خدا”ست؛ رویت می‌شود.

٣- گفتیم حال و هوای این‌جا را کمی رمضانی کنم تا.. تا بتوانم رمضانی‌تر بگویم: رفقا خیلی ازتون التماس دعا دارم خـــــــــــــــــــــــــــــــــــیلی... اگه نمی‌گم دوبرابر دعاتون می‌کنم برای اینه که می‌دونم قابل نیستم ولی از اون‌جایی که در این ماه لطف خدا ناقابلها روهم شامل میشه گفتم!


 
 
اگر از دوره "ودیعه الهی" چیزی نمیدانید حتما این مطلب را بخوانید:
نویسنده : کوثر به گوشم - ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٩
 

 بسم رب الشهدا

سلام و عرض ادب و احترام خدمت رفقای حقیقی و مجازی...

خصوصا همسفرانِ بلاگ‌تا‌پلاکی اول از همه عذرخواهی می‌کنم از دوستانی‌که با miss call یا کامنت، یادی از ما می‌کردند ولی متاسفانه به خاطر مشغله‌های زیادی که خودم را گرفتارشان کردم و سفرهای جهادی توفیق نبود آن‌گونه که شایسته است پاسخگوی محبتشان باشم، به‌روز کردنِ اینجا که دیگر طلبم... اما همین‌که هر ازگاهی در گلزارشهدای بهشت‌زهرا یا برنامه‌های دانشگاه‌تهران یا مناسباتی مثل اعتکاف، رویِ ماهشان را حتی از دور رویت میکردیم بسی قوت قلب بود برایمان... بگذریم. ازعمد این رنگی نوشتم تا فقط شما بخوانی!

در میان حرف‌های نگفتۀ بسیاری که در چرک نویس وبلاگم جمع شده فعلا اولویت را در نوشتن دربارۀ این طرح دیدم، فقط حیف که مشغله‌هایِ بسیارِ این‌مدتم نگذاشت زودتر درباره‌اش بنویسم و این مطالب را در زمانی می‌نویسم که تنها یک روز از مهلت ثبت‌نامش باقیمانده، البته با شناختی که از دل‌رحمیِ مسئولین دارم، احتمال تمدید زیاد است... فوقش هم اگر تمدید نشد یا این مطلب را دارید چند روز بعد می‌خوانید و خیلی مشتاق بودید که حتما در این طرح شرکت کنید، همین‌جا تمایلتان را در قالب یک کامنت ابراز بفرمائید انشاالله مسئله ثبت‌نامتان حله! همان داستان بند پ و دیگر هیچ!

برویم سراغ اصل مطلب:

-         اگر خودتان را خیلی اهل مطالعه می‌دانید

-         اگر خودتان را خیلی خوش‌فکر و دارایِ دیدگاهی نقادانه می‌پندارید

-         و اگر تصور میکنید که خیلی بچه‌حزب‌اللهی هستید

پس حتما  ادامه مطلب را بخوانید و در این طرح شرکت کنید! چون:

      -     تازه متوجه می‌شوید که معنایِ مطالعۀ دقیق یعنی چه!

-     تازه آن‌وقت متوجه میشوید بچه‌های خوش‌فکرتر ازشما هم در این دنیا خلق  شده‌اند که این طرح را طراحی کرده‌اند!

-     تازه آن‌وقت متوجه می‌شوید هنوز تا حزب‌اللهی بودن، فاصله‌ای دارید که باید هرچه زودتر با "ولایتِ حق" پُرَش کنید وگرنه با "ولایتِ باطل" پر می‌شود!

-     و تازه آن‌وقت متوجه می‌شوید آن‌قدرها هم که فکر می‌کردید بچه حزب‌اللهی نبودید!

بهتان که برنخورد؟ برای این‌که به دل نگیرید برای نمونه کافیست چند دقیقه‌ای را صرف تامل در سوالات آزمون‌ورودی طرح ودیعه‌الهی کنید و نظاره بفرمایید با این‌که آزمونش به‌صورت open book برگزار می‌شود و در کنار هرسوال آمده که جوابش را ازکدام قسمتِ منبعِ موردنظر می‌توانید پیدا کنید آخرش بنشینید و با یک حساب سرانگشتی ببینید پاسخ به این سوالات چقدر برایتان از نظر فسفر و زمان، آب خورده‌است

بگذارید از خودم مایه بگذارم... بنده شخصا هم قبل و هم بعداز تاکید حضرت‌آقا به جوانان در 15خرداد نسبت به اهمیت مطالعه وصیت‌نامۀ حضرت‌امام، کتاب رستاخیزِشگفت‌انگیز نوشتۀ امام‌خامنه‌ای(دکترین جمهوری‌اسلامی‌ایران) وهمچنین وصیت‌نامۀ حضرت‌امام را بارها خوانده‌بودم و فکر می‌کردم دقیق هم خوانده‌ام ولی خدایی‌اش را بخواهید وقتی برای پاسخ به سوالات آزمون‌ورودی مجبورشدم در میانِ صفحاتِ pdf این دومنبع، کلمات حضرت‌امام و حضرت‌آقا را در ذهنم بالاو پایین‌کنم تا معنای عمیقش را جوری درک کنم که بتوانم برای دیگران هم بیان کنم، تازه فهمیدم، فاصلۀ "معنای حقیقیِ مطالعه" و "بچه‌حزب‌اللهی بودن" و "خوش‌فکری" با همین منی که خودم را خیلی اهل مطالعه می‌دانستم، به اندازه عمق یکی از دره‌هایی است که اخیرا در اردوجهادی دیدم و به تعبیر خودمانی: خلاصه رویمان کم شد! والبته مطلعید که کم شدنِ "رو" برای جلوگیری از ابتلا به عجب یا غرور خیلی مفید است. و تا بنده‌ای در مقابل خدا رویَ‌ش کم نشود، عَبد نمی‌شود. این جملات آخر را به‌پای عبدشدنِ نویسنده ننویسید! چون فقط مگر به دعای خوبانی چون شما این نگارنده هم "عبد" شود...

حتما مطلعید که طراحان این طرح، همان مسئولین برگزاری دوره‌های "رهایی ‌از ولایت‌طاغوت" "مظلوم‌مقتدر" و "انسان ‌خدا حکومت" می‌باشند که انصافا همۀ بخش‌های هر سه‌طرح به گفتۀ خودم! و رفقای حقیقی و مجازی‌ام، کارهای بسیار بسیار مفید و کاربردی‌ای ‌بوده‌اند (البته غیراز بخشِ کنتاک‌های مربوط به کارهای اجرایی که آن‌هم در هرکار فرهنگی‌ای انگار ذاتا وجود دارد.) انشاالله که مسئولین این طرح تا آخَرَش همین‌طور خوش‌فکر باقی‌بمانند! لینک توضیحاتِ طرح، در دست‌چپِ همین‌صفحه، زیرِ کادرِ زیارت‌عاشورا گذاشته شده‌است.

راستی دوستان شهرستانی از آنجایی‌که مسئولینِ خوش‌فکر این طرح، دوره را به صورت غیرحضوری طراحی کردند، اهل هر نقطه‌ای از ایران بزرگِ اسلامی که هستید می‌توانید در این دوره مطالعاتی- پژوهشی شرکت کنید و اصلا خاطرتان را برای منابعِ مطالعاتی مکدر نفرمائید چراکه همه‌اش برایتان پست می‌شود. دوستانِ عزیز قمی هم لطفا دیگر خاطره تلخِ برگزار نشدنِ دورۀ قبل به صورت ویدئو کنفرانس را فراموش کنید و به افق‌های جدید چشم بدوزید! ضمن اینکه شخصا معتقدم با توجه به دانشجویان مستعدِ آن خطه، ظرفیت برگزار شدن همان دوره‌ها به صورت اختصاصی در خود استان‌قم موجود می‌باشد فقط به شرطی که نیروهای "خوش‌فکر" کمی هم "خوش‌عمل"باشند و تمایلشان را برای همکاری به ما ابراز بدارند... البته این حرف‌ها چیزی از شرمندگی‌ و عذرخواهی‌ما بابت بعدم برگزاری طرح قبلی، کم نمی‌کند... ببخشیدمان.

اینم چندتا لینک از این خبر:

رجا نیوز: دوره مطالعات پژوهشی آسیب شناسی انقلاب اسلامی برگزار می شود.

ایکنا: دوره آموزشی "ودیعه الهی" برگزار می شود.

تریبون آزاد: دوره مطالعات پژوهشی آسیب شناسی انقلاب اسلامی برگزار می شود.

نقد نیوز: کارگاه افتتاحیه دوره مطالعاتی پژوهشی «ودیعه الهی» برگزار می گردد

عدالتخواهی: «ودیعه الهی» / دوره مطالعاتی ـ پژوهشی‌ آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی